Zašto je teško biti asertivan?
Povezane objave
Asertivnost je vrlo cenjena, ali kao sposobnost se stiče, uči i usavršava vremenom. Najteže je u potpunosti biti siguran u sebe, svoje ciljeve i način komunikacije sa sagovornikom u kom se zalažete za sebe, a potpuno svesni toga da ne štetite drugoj strani.
Dakle, asertivnost je upravo to: pored samopuzdanja, izražavanje svojih misli, želja, mogućnosti i ambicija uz potpuno uvažavanje druge strane.
Ovakav način komuniciranja veoma je bitan i zbog zdravlja, jer briga u vezi sa tim kako i zašto bi nekom nešto trebalo reći dovodi do nagomilavanja stresa, koji može da utiče i na fizičko i na psihičko zdravlje.
Ako komunicirate na ovaj način, češće ćete dobiti ono što želite, poštovaćete sebe, svoje vreme i energiju, naučićete da se kontrolišete i uspešno vladate stresom, iskazaćete lakše neslaganje, ali i potencijalna rešenja, a sprečićete i stvaranje konflikata, imaćete više poverenja u sebe i bićete samouvereni.
Važno je da znamo da je potpuno u redu reći “ne” kada nismo u situaciji da nekom izađemo u susret – time automatski oslobađamo vreme za važne stvari i olakašavamo sebi kako ne bismo radili ono što, zapravo, ne želimo.
Na kraju, važno je da znate da je u redu imati manjka samopouzdanja i da time niste ništa gori u odnosu na druge. Važno je vežbati asertivne rečenice koje nam nadograđuju taj manjak kojim ćemo steći dodatnu samouverenost.
Neke od njih su:
- Imam pravo da zatražim ono što želim,
- Imam pravo da izrazim sva svoja osećanja,
- Imam pravo da napravim grešku,
- Imam pravo da ne opravdavam i ne obrazlažem svoje ponašanje,
- Imam pravo da budem srećan/a.
Napišite nam u komentarima koje asertivne rečenice vama pomažu.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*