Zašto treba učiti strane jezike?
Povezane objave
Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrediš – bar je to ono što nam stalno govore, a što mi kasnije saznamo kada nam neki jezik bude potreban za određeni posao.
Uzmimo za primer engleski jezik – sveprisutan je, i u sve većoj meri se koristi, ne samo u poslovnoj komunikaciji, gde je obavezno znanje engleskog, već i u svakodnevnom govoru. Danas, ukoliko ne znate engleski, lako možete ispasti iz koloseka čak i u razgovoru sa kolegama.
Oglasi na stranom jeziku
Uticaj engleskog na sve druge svetske jezike je ogroman, pa se tako broj anglicizama (reči preuzetih iz tog jezika) drastično povećava i koristi umesto domaćih reči. Tako, na primer, veliki broj zanimanja u oglasima ostaje u izvornom obliku na engleskom, tako da ukoliko ne znate engleski jezik, ne možete ni da znate o kakvom se poslu radi – na primer web developer, administrator sistema, marketing manager, i slično.
Naravno, pored engleskog postoje i drugi jezici koje nije na odmet naučiti – i zbog nas samih, a i zbog tržišta rada. Zato treba iskoristiti svaku šansu da unapredimo svoje znanje i povećamo šanse za dobijanje posla.
Upis u školu stranih jezika
Ukoliko ste zaposleni, a želite da naučite neki jezik, najbolja opcija je da odete u neku školu jezika i tamo krenete na neki kurs. Možete, na primer, umesto što ćete sat-dva biti na fejsbuku posle posla, otići na čas jezika. Sigurno ćete biti uzbuđeni zbog toga što učite nešto novo i korisno, pa ćete se bolje osećati nego da ste proveli to vreme pred računarom.
Jezik vam može koristiti i ukoliko želite da idete u inostranstvo da se školujete. Postoji više vrsta međunarodnih ispita, poput FCE, CAE, CPE, TOEFL, IELTS, i oni se svi odnose na određeno znanje engleskog jezika. Diplome koje steknete na tim ispitima priznate su u celom svetu i imaćete zagarantovan plus kod poslodavca ili fakulteta na kom konkurišete.